Wykorzystaj w pełni klawiaturę cz.2

Czas na drugi odcinek z serii na temat wykorzystania klawiatury.

Na początek wrócimy do klawisza [CTRL].




3. Klawisz Control [CTRL] - ciąg dalszy

Jak napisałem poprzednio bardzo ułatwia pracę wykorzystanie różnych funkcji klawisza [CTRL]. Jedną z nich jest "wzmacnianie" funkcji innych klawiszy.

Kółko myszy + [CTRL] - to bardzo wygodne połączenie pozwalające płynnie i bardzo dynamicznie przybliżać i oddalać obraz dzięki czemu wygodnie można dostosować powiększenie. To połączenie działa też w innych aplikacjach pakietu Ms Office oraz w Internet Explorerze (możliwe, że też innych od MS).

Strzałki + [CTRL] - polecam jeśli jeśli chcesz się znacznie szybciej poruszać po naprawdę dużych tabelach i nie bawić się w kręcenie kółkiem myszy lub jeżdżenie wskaźnikiem do paska przewijania.

Wciskając [GÓRA] + [CTRL] przesuniemy zaznaczenie komórki do pierwszej w kolumnie komórki w obrębie ciągłej serii komórek - dla jasności przykład.

Jeśli będziemy mieli zaznaczoną komórkę pustą od adresie B13 i wciśniemy [GÓRA] + [CTRL] to przeniesiemy się do B1 (styczeń).

Stojąc w B1 wciskając [DÓŁ] + [CTRL] przeniesiemy się do końca danej serii tj. do komórki B12 (grudzień).

Stojąc w B13 (pusta) i wciskając [DÓŁ] + [CTRL] przeniesiemy się do B14, czyli do początku najbliższej serii. Jeśli stojąc w B14 ponowimy kombinację to przeniesiemy się do końca tej serii tj. do B25 (grudzień).

Analogicznie działa powiązanie z [CTRL] strzałek [LEWO] i [PRAWO]. Różnica polega na tym, że nie poruszamy się wówczas w obrębie zaznaczonej kolumny, a zaznaczonego wiersza.

Plusem tej kombinacji jest jej prostota. Olbrzymia korzyść z jej wykorzystania pojawia się, gdy tabela, z którą pracujesz zawiera wiele ekranów danych i nie wiesz ile ma wierszy/kolumn, a chcesz szybko przejść do początku lub do końca serii. Pozwala też wyłapać puste komórki w obrębie tabeli - jeśli w komórce B8 brakowało by wpisu "sierpień" wówczas wyłapalibyśmy to przy przechodzeniu w dół od początku to końca serii danych ponieważ zaznaczenie przeskoczyłoby do lipca, zamiast do grudnia.

Na marginesie dodam, że skrót ze strzałkami i controlem działa też w innych aplikacjach. Np. przy edycji tekstu w przypadku wykorzystania strzałek poziomych pozwala przeskakiwać kursorem całe wyrazy. W przypadku wykorzystania strzałek pionowych można przeskakiwać całe akapity.
 













 
[Home] + [CTRL]

Sam klawisz [Home] przenosi nas to początku wiersza (w Excelu i innych aplikacjach).
Jeśli połączymy go z [CTRL] to przeniesiemy się do początku arkusza z reguły będzie to komórka A1 (wyjątkiem będzie sytuacja, gdy np. kolumna A będzie ukryta, wówczas przeniesiemy się do B1.
Nie są to jakieś spektakularne efekty, ale bywają bardzo przydatne.

[End] + [CTRL]

Działa analogicznie to powyżej opisanej kombinacji. Z zastrzeżeniem, że w Excelu [End] wciskany samodzielnie nic nie robi - ale np. Wordzie przenosi nas na koniec bieżącego wiersza. Jeśli połączymy go w Excelu z [CTRL] to przeniesie Cię do końca tabeli (ostatniego wiersza w ostatniej kolumnie), np. Wordzie przeniesie nas na koniec dokumentu.

[PgUp] + [CTRL] / [PgDn] + [CTRL]

Page Up/Page Down wykorzystywane w Excelu samodzielnie przenoszą nas o jedną stronę do góry lub do dołu zapamiętując zaznaczenie komórki względem strony. Szczególnie dobrze jest to widoczne, gdy edytujemy arkusz nie w widoku normalnym, a w widoku układ strony.

W połączeniu z klawiszem [CTRL] opisywane przyciski pozwalają w Excelu 2007 przełączać się pomiędzy poszczególnymi Arkuszami skoroszytu zapamiętując położenie zaznaczenia w obrębie arkusza tzn. jeśli mieliśmy zaznaczoną komórkę A1 w Arkuszu1, to po wciśnięciu [PgDn] + [CTRL] zaznaczona zostanie komórka A1 w Arkuszu2. Jeśli zaznaczona byłaby A1 w Arkuszu3 to wciśnięcie [PgUp] + [CTRL] zaznaczona zostanie komórka A1 w Arkuszu2.

Na zakończenie odcinka kilka łatwych, bardzo przydatnych i bardzo często wykorzystywanych skrótów

[CTRL] + [S]

Bardzo prosty, tak ważny, ale ciągle się łapię w pracy, że nie wszystkim znany. Pozwala zapisać plik (uruchamia funkcję Zapisz w Menu "Plik").

[CTRL] + [Z]

Mogę napisać to samo co o poprzednim. Tyle, że funkcja inna - cofnij ostatnią operację.

[CTRL] + [Y]

Funkcja analogiczna do poprzedniej bezpośrednio powyżej opisanej - tylko przeciwna, pozwala ponowić (wykonać jeszcze raz ostatnio wykonaną operację). Szczególnie przydatny skrót, jeśli poprzednio użyta funkcja musi zostać kilka razy powtórzona, a jest trudno dostępna z poziomu interfejsu lub zastosowany poprzednio skrót do jej wywołania jest wyjątkowo karkołomny, albo raczej "palcołomny".

[CTRL] + [C]

Kopiuje zaznaczony obszar - bardzo przydatny skrót. Działa chyba w większości aplikacji.

[CTRL] + [X]

Działa podobnie do powyższego skrótu z tym, że zaznaczone dane są usuwane z miejsca, w którym były wpisane.

[CTRL] + [V]

Wkleja zaznaczone i skopiowane lub wycięte dane do wskazanego miejsca. Jeśli zaznaczymy jedną komórkę, a wklejamy jakąś serię danych lub tabelę (tablicę) to zaznaczona komórka będzie początkową dla wklejanych danych tj. pierwszym wierszem w pierwszej kolumnie.

[CTRL] + [1]

Uruchamia formatowanie komórek dla wskazanego zaznaczeniem zakresu komórek.
Na dziś tyle. Liczę na jakiekolwiek uwagi co do zawartości bądź formy bloga.

P.S. Co do organizera - wymaga poprawek - będzie na weekend :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz